Як швидко відшити кандидата або 10 шкідливих порад для HR
«Ти дивись на них — вони ще розповідати мені будуть?! Дзуськи! Я тут уже 5 років працюю і таких бачив достатньо!» — пихато вимовив керівник відділу кадрів Сергій Петрович, коли за черговим претендентом на посаду слюсаря зачинилися двері. Й обурено додав: «Теж мені, інтелігент нещасний…!»
«Мабуть, і цей не підійшов», — прокоментувала ситуацію завгосп тітка Маша, коли черговий здобувач кулею вискочив на вулицю.
Сергій Петрович був людиною досить жорсткою та безкомпромісною. Він мав тверді принципи й не дуже міцні нерви. Ніколи не давав можливість якомусь жалюгідному інженеру ставити зайві запитання або, чого доброго, показувати характер. Забагато почестей.
Метод спілкування Петра Сергійовича чудово спрацював би й зараз. Процес наймання персоналу, який у наші дні неймовірно ускладнився, можна було б моментально спростити.
У сучасному суспільстві проводяться співбесіди зі співробітниками, де велика увага приділяється їхнім думкам і бажанням. Ну кому потрібна вся ця тяганина? Чи не так?
«Хороший» інтерв’юер мусить у будь-якій неординарній ситуації запитально підіймати брову, усім своїм виглядом висловлюючи невдоволення і презирство до кандидата. Й обов’язково користуватися такою інструкцією:
- Відразу поставте претендента на місце! Щоб не смів ставити безглуздих запитань, поводився тихо й розумів, яка йому надана честь — потрапити на співбесіду СЮДИ.
- Не розповідайте нічого про компанію, її корпоративні цінності, сферу діяльності та плани на майбутнє. Повідомте кандидату мінімально можливі подробиці про вакансію, його обов’язки та умови роботи.
- Підготуйте новачка до найгіршого. «Людина людині вовк» і «Виживає найсильніший» — не забудьте мимохіть використати в розмові ці життєствердні фрази. Нехай кандидат одразу зрозуміє, що возитися з ним нікому й ніколи.
- Поцікавтеся особистісними якостями претендента, його віросповіданням, політичними поглядами і ставленням до одностатевих шлюбів. Ну для чого вам у колективі «темна конячка»?
- Уважно читайте резюме на співбесіді. Пам’ятайте, що до цього ви не збиралися цим займатися, було повно інших справ. Не забувайте багатозначно хмикати, коментувати попередні місця роботи людини і вдало жартувати над її навичками та досвідом. І взагалі, вам на співбесіду непогано було б запізнитися — нехай посидить, понервує для початку.
- Неактуальні вакансії із сайту компанії не видаляйте. По-перше, на це потрібно витрачати час. А по-друге, — нехай люди надсилають резюме частіше. І ви постійно зможете поповнювати базу кандидатів.
- Навіть не думайте давати претендентам зворотний зв’язок за результатами співбесіди! Не варто витрачати на це час і красномовство. Нехай самі думають, чому їх не взяли.
- До вибору новорічних подарунків для співробітників підходьте без ентузіазму. Насамперед проявляйте практичність і ощадливість. Приклад хорошого презенту — китайський засіб для чоловічої потенції «Червоний дракон». Причому подарувати його можна як чоловікам, так і жінкам. У господарстві все стане в пригоді.
- Ігноруйте скарги. Компанія не мусить прислухатися до невдоволення персоналу, вислуховувати претензії та розбиратися в проблемах. Якщо хтось чимось незадоволений, він завжди може витратити свій час і енергію на пошуки іншої роботи.
- Під час звільнення співробітника максимально ускладніть процес підписання документів, отримання обхідного листа тощо. Цікавитися, чому він вирішив піти — вище вашої гідності. Якщо він не оцінив усього, що ви для нього зробили, йому ж гірше!
Сподіваюся, вищевикладені поради виручать «хорошого» HR-а в скрутній ситуації: полегшать момент розставання з претендентами одразу після співбесіди, а також допоможуть надати додаткового прискорення співробітникам, які звільняються.
І, так, це був жарт. Усе, окрім «Червоного Дракона». Це не вигадка, а реально наявний засіб. Його подарували на новий 2015 рік усім співробітникам компанії, у якій працювала моя подруга. Колектив на той момент складався із 4-х хлопців і 12-ти дівчат.
Насправді я щиро бажаю, щоб жоден із читачів не зіткнувся із HR-ом, який користуватиметься такими порадами. А якщо таке трапиться — біжіть від нього.